Richard,
Post by richardAs for cost, I have checked a few mills for prices on 2x8's.
$4 for an 8 ft board. Delivered. (#2 SYP).
Assume a 60x60 footprint 10ft high.
that's 240 continous feet.
requiring 30 8ft boards.
It takes 16 2x8's stacked on edge to create 10 ft.
16*30=480
480*4=$1,920.
Buy two bundles from the mill and have plenty of lumber for interior walls.
2x8's on edge might work OK for sheathing (houses were sheathed with 1x
boards before plywood was around), but 2x8's on edge would make for a
VERY weak wall with no other structure.
That's a wall only 1-1/2 inches thick. That's only around R-2 or so for
insulation? Hope you live in the tropics.
And how will you fasten the 2x8's together? Toe nailing? Any sideways
force at all would simply buckle the stacked 2x8's and the whole wall
would come crashing down.
Don't believe me? Go grab three 2x8's, set them on top of each other,
than stand on the top edge. Hope you don't injure yourself... :) Now
image stacking 16 of those and putting thousands of pounds of roof
structure on top. Good luck with that...
If the stacked lumber wall is to have any merit, you would have to lay
the 2x8's FLAT, and nail each course together (overlapping joints and
corners).
A 10 ft wall (120 inches) would take 80 courses (1.5" for each 2x8 laid
flat).
You wanted a 60 foot wall, so 80x60=4800 lineal feet per wall.
Four 60 foot walls times 4800 lineal feet = 19200 lineal feet.
19200 lineal feet divided by 8 (the length you quoted) = 2400 boards.
2400 boards times $4 each = $9600
You would probably use a little less due to window and door openings, but
you would probably make up for that with the gable ends, or interior
walls. And, you would still have all the issues mentioned earlier.
-----
Compare that with a traditional ***@16" OC framed wall.
About 46 studs for a 60' wall, 16 boards for the top plates, and 8 for
the bottom. That's 70 studs per wall. I'll round up to 80 for the sake
of corner blocking, window framing, extra studs, etc.
80 boards times 4 walls = 320 boards
Assuming your quoted $4 price per board, that would be $1280 for the 2x6
lumber.
Now you need sheathing. 15 sheets per wall = 60 sheets total. Rough
estimate of $20 per sheet, that's $1200.
$1280 for the lumber, plus $1200 for the sheathing = $2480. That's about
one fourth the cost of the stacked lumber method.
To be fair, you now need to add insulation and interior finish, but you
have an extra $7000 left over to more than cover that. If you use a
textured plywood sheathing (such as T-111 Siding), you could skip the
siding on the exterior of the building.
You also have a nice space to run plumbing, electrical, and other
utilities inside the wall as well.
----
Obviously, the stacked lumber method would only make sense if you had a
source of free or extremely low cost lumber (and could overcome the other
issues mentioned earlier).
Keep in mind, the outer shell of the building usually only accounts for
30-50% of the total cost. Most of the expense comes from the mechanical
systems, cabinets, appliances, and interior finishes (lights, flooring,
etc.).
Anthony